Jak budować kominek?

Wersje budowy kominka

W tym artykule postaramy się opisać, jak zbudować kominek, jaką wybrać najlepszą wersję instalacji wkładu kominkowego.

Aktualnie istnieją trzy podstawowe wersje instalacji wkładu kominkowego. Są to wersje dostosowane do dzisiejszych czasów i wymogów.

wersja 1

Wkład kominkowy podpięty bezpośrednio rurami dymowymi do komina. Wersja ta przeznaczona jest dla użytkowników palących w kominku okazjonalnie, sporadycznie. W zależności od zastosowanego wkładu, występują mniejsze, lub większe straty kominowe.

wersja 2

Na drodze odprowadzenia spalin z wkładu kominkowego, został zainstalowany wymiennik ciepła, odbierający dodatkowo ciepło z spalin. Prawidłowo skonstruowane wymienniki, odbierają ciepło z środkowego strumienia spalin. Zaletą jest szybkie ogrzanie pomieszczeń.

wersja 3

W tej wersji instalacji wkładu kominkowego, zamontowany został zestaw akumulacyjny. Ta wersja instalacji przeznaczona jest dla klientów użytkujących kominek, średnio ok. 3, lub więcej godzin dziennie. Główna zaleta, to równomierne, stałe, rozłożone w czasie oddawanie ciepła do pomieszczeń.

montaż rur dymowych

Poradnik inwestora - montaż rur dymowych

Czopuch nowoczesnego wkładu kominkowego.

Podczas wyboru wkładu kominkowego, należy zwrócić uwagę jak producent zaleca montaż rur dymowych. Aktualnie rury dymowe, muszą być montowane do wewnątrz czopuch, czyli „pod włos”.

Końcówką rury o mniejszej średnicy, na dół.

nowe technologie

Największe zmiany w technice budowy kominków i instalacji wkładów kominkowych, nastąpiły w 2017 roku. Między innymi, na wskutek wprowadzanych nowych przepisów dotyczących parametrów emisji spalin.

Wkłady kominkowe, czyli paleniska, muszą mieć określoną sprawność energetyczną i co najważniejsze muszą spalać drewno „czysto”. Przepisy regulują również jakość drewna przeznaczonego do spalania, głównie chodzi o wilgotność..

Pamiętajmy, że kominek buduje się praktycznie na całe życie.

Tak więc wybór wkładu kominkowego i materiałów do jego zabudowy nie może być przypadkowy. Chodzi o bezpieczeństwo i zadowolenie z użytkowania.

Warto poświęcić czas, aby dokonać właściwego wyboru.

Jeżeli korzystamy z usług firmy, warto wybrać znającą aktualne technologie, realizacji kominków.

Wszystkie prezentowane wersje instalacji kominka, to zabudowy wykonane jako kominki ciepłe, z TERMO płyt AkuPlate. Kominki nagrzewają się i oddają ciepło przez promieniowanie, najzdrowsze ciepło.

W działaniu przypominają piece kaflowe. Należy również podkreślić, zdolność do akumulowania ciepła tak zrealizowanych kominków.

Ciężar ciepłej zabudowy (płyty AkuPlate) w zależności od kształtu i zastosowanego wkładu kominkowego: 350 – 550 kg.

Dodatkowy zestaw akumulacyjny, to w zależności od wersji, do 310 kg.

Przykładowe plakaty informacyjne, jakie materiały zastosować do wykonania

nowoczesnego ciepłego kominka. 

Jak zbudować kominek?

Nasza firma oferuje nowoczesne systemy materiałowe do realizacji kominków ciepłych i kominków akumulacyjnych.

Nowoczesne kominki

Jakie płyty kominkowe i klej zastosować, dowiesz się czytając nasz poradnik.