Paleniska zduńskie akumulacyjne


Paleniska zduńskie kominkowe

Dawniej paleniska zduńskie kominkowe, przeznaczone były do budowy kominków, lub pieców kominkowych, typowo akumulacyjnych. Paleniska budowane były przez zdunów, popularna nazwa to pieco kominki.

Na wskutek rozwoju technologii produkcji wkładów kominkowych, budowa palenisk zduńskich straciła sens. Do przeszłości należy również budowa wszelkiego typu, ceramicznych (szamotowych) kanałów dymowych, odzyskujących ciepło z spalin…

Teraz dostępne są wkłady posiadające autentyczną wysoką sprawność energetyczną.

Wysoka sprawność wkładów = niska temperatura spalin.
Tak więc rozbudowane kanały (wymienniki) straciły rację bytu i budowanie ich przechodzi do historii.

Aktualna wiedza i możliwości materiałowe, pozwalają na montaż bezpiecznych zestawów, zajmujących niewielką ilość miejsca i dających się wkomponować do każdego stylu pomieszczeń.

Akumulacja ciepła w kominkach
Kwestia akumulacji ciepła w kominkach, zostaje jednak jak najbardziej akualna. W nowych i remontowanych domach, jest praktycznie niezbędna. Ciepło nie może być oddawane nagle i bezpośrednio do pomieszczeń, gdyż powoduje ich przegrzewanie.
Zdecydowana większość użytkowników posiadająca kominki, bez możliwości akumulacji ciepła, po prostu w nich nie pali…
Nasza firma produkuje, skuteczne, proste w instalacji zestawy akumulacyjne, do instalacji na wysoko sprawnych energetycznie wkładach kominkowych.

Opis zestawów akumulacyjnych

Wkłady kominkowe z wymiennikami ciepła

Niektóre z naszej oferty, wysoko sprawne wkłady kominkowe,  przeznaczone są do pracy z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła.

Mają za zadanie czysto i optymalnie spalać drewno i zasilać wymienniki spalinami o podwyższonej temperaturze z duża ilością energii cieplnej. Spaliny takie muszą być „czyste”, gdyż sprawność wymienników zależy również od czystości powierzchni wymiany (przekazywania) ciepła.

kontakt

Podstawa to bezpieczeństwo

 

Aktualnie palenisko i wymiennik, zabudowany jest obudową (kominkową). Wyklucza to możliwość sprawdzania szczelności i stanu technicznego. Takie aktualne rozwiązania, wymuszają instalacje palenisk i wymienników w płaszczach stalowych, gwarantujących szczelność układu.

Najistotniejszym czynnikiem w paleniskach kominkowych (zduńskich), jest rodzaj zastosowanej ceramiki i przemyślana konstrukcja paleniska – wkładu kominkowego.

Aktualna wiedza, dostęp do materiałów nowej generacji, pozwala na konstrukcje wysoko sprawnych palenisk, zdecydowanie wydajniejszych niż przykładowo dwa czy trzy lata temu.

Akumulacyjne wymienniki ciepła HOPPER

Wymienniki akumulacyjne HOPPER


Akumulacja ciepła - wymienniki ciepła HOPPER

Stalowo akumulacyjny wymiennik akumulacyjny HOPPER i CUMULUS to praktycznie osobne urządzenie grzewcze podłączane do wkładu kominkowego (paleniska kominkowego).

Układ ten, wbudowywany pomiędzy wkładem a przyłączem kominowym posiada regulację w postaci szybra, pozwalającą na akumulowanie ciepła lub, jeżeli nie zachodzi taka potrzeba na swobodny przepływ spalin do komina (obieg krótki). Krótka droga spalin, służy również do rozpalania, a właściwie pobudzenia komina do pracy.

Akumulacyjne wymienniki HOPPER, są uniwersalne do instalacji. Cztery wloty spalin i cztery otwory rewizyjne, umożliwiają instalację nieomal w każdej konfiguracji. Płaszcz stalowy zapewnia szczelność całego układu.

Paleniska, pieco kominki kierunki rozwoju

Rozwój technologii i nowe materiały

 

Każdy orientuje się jak bardzo w ostatnich latach zmieniła się technologia budowy domów. Ile na rynku jest nowych rozwiązań i materiałów.

Tak samo dzieje się w branży kominkowej i zduńskiej.

Branża kominkowa i zduńska, nie zostaje w tyle. Szczególnie paleniska zduńskie kominkowe i systemy akumulacji ciepła.

Nowoczesne paleniska kominkowe w akumulacyjnej obudowie - usługiDawniej stosowane techniki i materiały zostają unowocześnione. Praktycznie można powiedzieć ze zostały zastąpione nowymi. Szczególnie jeżeli chodzi o produkcję materiałów ogniotrwałych – tutaj postęp jest ogromny.

Przykładowo dzięki stałej, długoletniej współpracy i wymiany doświadczeń z Firmą Unirol Sp. z o.o. i Instytutem Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych, które posiadają wyspecjalizowaną kadrę naukową, pracującą nad ciągłym doskonaleniem produktów oraz poszukiwaniem unikalnych rozwiązań, oferujemy wyłącznie produkty innowacyjne, bezpieczne oraz trwałe w użytkowaniu.

Przykład pierwszy:

W palenisku kominkowym Dragon X zastosowano innowacyjną konstrukcję komory spalania, w której wylot spalin do czopucha znajduje się, nie jak w klasycznym palenisku w górnej części, lecz na poziomie podłogi (dolne spalanie). Spaliny zmuszone są do przejścia przez warstwę żaru o temp. powyżej 1000°C ulegając niemal całkowitemu dopaleniu. Do atmosfery emitujemy czyste spaliny, z minimalną zawartością CO, NOx, smoły oraz sadzy.

Wymienniki – obalanie mitów

Czas na kolejne obalenie mitów, że wymienniki typowo ceramiczne, są najbardziej skuteczne i gwarantują optymalny odzysk i akumulacje ciepła z spalin.

Aktualna wiedza i możliwości, tworzą możliwość wykonania wysoko sprawnych wymienników, stalowo ceramicznych. Takie wymienniki wykorzystują, wyjątkowo wysoką przewodność stali – 58 W/(m·K).

Ceramika tradycyjna, czy przykładowo szeroko uznawany szamot (tradycyjny – wypalany), z przewodnością ok.1 W/(m·K), wypada bardzo słabo, nawet kiepsko. Po prostu, nie jest w stanie w zdecydowanej większości przyjąć ciepła z strumienia spalin…

Wszelkie zabiegi typu wydłużania kanałów dymowych, wymagają bardzo dużo miejsca i dostępu do licznych wyczystek. Potrafią również skutecznie zakłócać ciąg kominowy…

bezpieczeństwo, bezpieczeństwo

Dochodzi jeszcze niebezpieczna dla domowników możliwość, pęknięć i rozszczelnienia. Wymienniki w płaszczach stalowych z przepływem spalin w stalowych kanałach, gwarantują bezpieczne użytkowanie i duże możliwości na etapie ich projektów. Tak uzyskane ciepło, wykorzystujące bardzo dużą przewodność stali, możemy następnie magazynować w dowolnie ukształtowanych masach akumulacyjnych z ciężkich betonów żaroodpornych, lub specjalnych kruszywach akumulacyjnych.

Jedynie układ stalowych żeber (radiatorów) rozbudowany po stronie spalin zapewnia skuteczny odbiór ciepła, oraz stałe efektywne przewodzenie na zewnątrz wymiennika, nawet po pełnym już nasyceniu ciepłem masy akumulacyjnej (stałe działanie modułu konwekcyjnego) – co wyróżnia nasze rozwiązanie na tle wymienników w całości ceramicznych (te tracą sprawność po naładowaniu ciepłem)

 

Udostępnij