FirePlate płyty ogniotrwałe


Płyty ogniotrwałe firePlate

Dostępne rozmiary płyt ogniotrwałych firePlate

 • 500 x 400 x 30 mm
 • 500 x 400 x 40 mm

Temperatura stosowania < 1600º C
Wytrzymałość na ściskanie > 60 MPa
Gęstość ca 2,7 g/cm3

Współczesna wiedza na temat wyłożeń wysokotemperaturowych daje możliwości lepszego, niż to się dzieje w powszechnej praktyce, doboru materiału ogniotrwałego. Wysoka, w porównaniu do tradycyjnych materiałów, wytrzymałość mechaniczna systemu firePlate, która nie spada (wręcz znacząco rośnie) wraz z temperaturą, odgrywa podstawową rolę. Również wysoka przewodność cieplna i odporność na temperaturę, zdecydowanie zwiększa wachlarz zastosowań firePlate.

Płyty ogniotrwałe do wyłożeń palenisk, na drewno i węgiel. Konstrukcyjnie paleniska dzielimy na dwa rodzaje:

 • Górno spalające, najbardziej popularne z względu na prostotę konstrukcji. W tych paleniskach opał powinien być rozpalany od góry. Nie dokładamy opału w trakcie spalania, spalamy cyklami.
 • Dolno spalające. Opał spala się na dole. W trakcie palenia możemy uzupełniać opał. Paleniska dolnospalające, zapewniają optymalny proces spalania – dopalania. Paleniska dolnospalające znane są od setek lat, jednak z wzgledu na wyższe koszty produkcji są dotychczas mniej popularne

Przykłady zastosowań firePlate

 

 

Każde palenisko konstrukcyjnie, powinno zapewnić optymalny proces spalania. Ciepło nie może być odbierane na etapie spalania (w palenisku). Odbiór ciepła następuje tylko i wyłącznie z spalin. Każde prawidłowo wykonane palenisko, jest wyłożone ceramiką dostosowaną do spalania konkretnego opału.

W paleniskach z prawidłowym procesem spalania występują wysokie temperatury. Płyty firePlate, odporne są na temperatury do 1600º C i warunki wynikające z spalania węgla, drewna, itp. (spaliny)

 • wyłożenia palenisk: kotłów CO, wkładów kominkowych, pieco-kominków zduńskich, itp.
 • wszelkie modernizacje (przeróbki) kotłów CO, pozwalające uzyskać efekt dopalania spalin
 • Jako przegroda paleniska (palnik), będący elementem systemu dolnego spalania, wykorzystują swoją dużą pojemność cieplną. Stanowią tym samym stabilizator temperatury spalin (dymu) opuszczających palenisko (palnik) i pomagają podtrzymać dopalanie gazów umożliwiając wydłużenie płomieni. Uzyskujemy czyste pełne spalanie “bez dymu”.

Dostępne rozmiary płyt ogniotrwałych firePlate

 • 500 x 400 x 30 mm
 • 500 x 400 x 40 mm

Nie docinamy płyt na konkretne rozmiary.

Opis płyt ogniotrwałych firePlate

Płyty ogniotrwałe przeznaczone do pracy w paleniskach na drewno i węgiel oraz pochodne tych paliw, mogące pracować w kontakcie ze spalinami, płomieniem oraz gorącym popiołem (żużlem).
Wykonane w technologii wysokoglinowych betonów niskocementowych z mikro zbrojeniem żaroodpornym, dostarczane w stanie gotowym do pracy.

Materiał płyt ogniotrwałych firePlate pozbawiony jest zdecydowanej większości wad tradycyjnych materiałów ogniotrwałych. Oprócz wielokrotnie mniejszego udziału szkodliwych zanieczyszczeń, zawiera dużo więcej związków zwiększających ogniotrwałość, w tym głównie tlenku glinu Al2O3, który jest tu dominującym składnikiem (>80%).

Płyty firePlate, mają mniejszą porowatość, kilkukrotnie większą wytrzymałość mechaniczną, kilkadziesiąt procent większą masę jednostkową (gęstość). Około dwukrotnie wyższa przewodność cieplna zastosowanego materiału firePlate, także ma duży wpływ na zmniejszanie naprężeń cieplnych dzięki mniejszym różnicom temperatur (szybszemu rozprowadzaniu ciepła) w różnych miejscach elementu.

Dla kogo płyty firePlate

 

 

Oferta głównie ukierunkowana jest dla producentów: kotłów CO, wkładów kominkowych i wszelkiego typu palenisk. Otwarci jesteśmy również na współprace z mistrzami zduństwa nowoczesnego i profesjonalnymi firmami kominkowymi.

Prowadzimy również sprzedaż detaliczną, dla klientów indywidualnych.

Płyty ogniotrwałe – zastosowania

Przykład zastosowania płyt ogniotrwałych firePlate, do kotów CO

 

 

Czyste spalanie w kotłach

Objaśnienie rysunku

 • 1 palenisko – miejsce na opał
 • 2 przegroda z płyty ogniotrwałej firePlate. Najbardziej istotna część paleniska. Płyta rozgrzana do istniejącej temperatury spalania, powoduje dopalanie spalin za palnikiem w kanale pionowym
 • 3 palnik, miejsce spalania opału (węgla, drewna, itp.)
 • 4 kanał pionowy, dopalanie spalin, wydłużenie płomienia
 • 5 dopływ powietrza do spalania
 • 6 drzwi paleniska

Podobna sytuacja jest gdy palenisko posiada ruszt. Jednak wtedy należy również powietrze do spalania dostarczać w górnej części komory paleniska. Nie ma konieczności dostarczania powietrza przez ruszt.

Udostępnij