Płyty kominkowe krzemianowo-wapniowe

Opis i charakterystyka izolacyjnych płyt, używanych do wykonania kominka. Izolacja kominka od ściany. Realizacje kominków konwekcyjnych (zimnych), bez możliwości akumulacji ciepła.

Jeśli planujesz zbudować kominek w swoim domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie materiały wybrać. Jednym z prostych rozwiązań są kominkowe płyty izolacyjne, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną i łatwością montażu. Budowanie kominka z płyt izolacyjnych to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ponieważ nie wymaga specjalistycznych umiejętności, a montaż może wykonać każdy samodzielnie.

Spis treści strony

OPIS Izolacyjne płyty kominkowe

W funkcjonalnych ciepłych kominkach, płyty izolacyjne stosuje się do izolacji wewnętrznych ścian budynku, wewnątrz obudowy. Właściwą obudowę wykonuje się z akumulacyjnych płyt kominkowych.

Płyta izolacyjna, niekiedy stosowana jest do wykonania całej obudowy kominka. Powstaje wtedy kominek konwekcyjny (zimny).

Warunkiem Twojej satysfakcji, jest wybór płyt dobrej jakości, wytrzymałych i takich które nie pylą.

Na samodzielne poskładanie obudowy konwekcyjnej (zimnej), potrzeba około 10-14 sztuk dobrej płyty izolacyjnej Skamol.

Budowa kominka konwekcyjnego

Kominki konwekcyjne w całości montuje się z izolacyjnych płyt. Płyty te nazywamy kominkowe, chociaż ich zastosowanie jest bardziej wszechstronne.

Izolacyjną – konwekcyjną obudowę kominkową, buduje się bardzo prosto, należy tylko pamiętać o poprawnej instalacji wkładu kominkowego.

W takich kominkach konwekcyjnych, ciepło uzyskane z spalania drewna kominkowego, oddawane jest natychmiast w całości do salonu. Wyłącznie poprzez ruch powietrza. Obudowa nie ma możliwości akumulowania ciepła.

Chłodniejsze powietrze wlatuje do obudowy dolnymi kratkami, aby następnie nagrzane, wylecieć górnymi kratkami w obudowie.

Takie rozwiązanie, bez możliwości akumulowania ciepła, często powoduje przegrzanie salonu.

Projekt i budowa kominka ciepłego

Przeciwieństwem do płyt izolacyjnych, są kominkowe płyty akumulacyjne AkuPlate (dawniej szamotowe). Te płyty nie izolują, lecz przepuszczają ciepło. Z tych płyt zbudujemy funkcjonalny kominek ciepły.

Płytę AkuPlate wykorzystuje się do budowy zewnętrznych ścian ciepłej zabudowy kominka.

Zabudowę ciepłą, szczególnie zalecamy zastosować w budynkach energooszczędnych, dobrze izolowanych .

Nowoczesne kominki

Jakie płyty kominkowe i klej zastosować, dowiesz się czytając nasz poradnik.