Akumuacyjne wymienniki do kominków HOPPER

Wymiennik akumulacyjny HOPPER i HOPPER 2, mają budowę opadowo wznośną, spaliny  opadają dwoma kanałami opadowymi fi 120 mm i są następnie odprowadzane jednym kanałem wznośnym fi 180 mm.

Skuteczną intensywność odbioru ciepła z spalin zapewnia system radiatorów (żeber) umiejscowionych blisko środkowej osi kanałów dymowych. Dzięki temu odbiór ciepła następuje z środkowego strumienia spalin.Wymiennik akumulacyjny HOPPER - schemat rozmiarowy

informacje instalacyjne

Prostota instalacji, SKUTECZNOŚĆ i bezpieczeństwo użytkowania akumulacyjnych wymienników HOPPER i CUMULUS, kreuje te urządzenia kominkowe do akumulacji jako aktualnie najpopularniejsze w branży kominkowej.

Stalowo akumulacyjny wymiennik akumulacyjny HOPPER i CUMULUS to praktycznie osobne urządzenie grzewcze podłączane do wkładu kominkowego.Akumulacja ciepła - wymienniki HOPPER

Przykładowe zastosowanie wymiennika akumulacyjnego HOPPER

Kominek akumulacyjny z wymiennikiem Hopper
Przykładowe zastosowanie wymiennika Hopper w kominku akumulacyjnym.
Kominek zbudowany z TERMO płyt AkuPlate TPS.
Wkład kominkowy z serii UNICO Dragon.
Wykończenie zewnętrzne takiego kominka, może być praktycznie dowolne.
Wymienniki akumulacyjne HOPPER, dzięki czterem króćcom wlotowym i dostępem do wyczystek z czterech stron, można dowolnie ustawić względem wkładu kominkowego.
Pozwala to na dowolna konfigurację końcowego kształtu zabudowy kominka akumulacyjnego.

Bezpieczeństwo użytkowania

Stalowy korpus i stalowe kanały dymowe, zapewniają szczelność i bezpieczeństwo użytkowania. Stalowe kanały dymowe, z względu na bardzo wysoką przewodność stali, możemy pominąć jako przegrodę stanowiąca opór w przekazywaniu ciepła do masy akumulacyjnej.

Po naładowaniu energią cieplną masy akumulacyjnej wymienniki HOPPER, przechodzą w tryb pracy konwekcyjnej, nie tracą sprawności przy długotrwałym paleniu. Tryb pracy konwekcyjnej zapewnia system stalowych żeber i radiatorów wykorzystujących wspomnianą ciągłą i bardzo wysoką przewodność stali.

Przejście w tryb pracy konwekcyjnej wymiennika, następuje samoczynnie po naładowaniu masy do temperatury spalin.

Układ ten, wbudowywany pomiędzy wkładem a przyłączem kominowym posiada regulację w postaci szybra, pozwalającą na akumulowanie ciepła lub, jeżeli nie zachodzi taka potrzeba na swobodny przepływ spalin do komina (obieg krótki). Krótka droga spalin, służy również do rozpalania, a właściwie pobudzenia komina do pracy.

Wymiennik akumulacyjny do kominka HOPPER

Jak działają wymienniki akumulacyjne HOPPER

Wymiennik akumulacyjny – charakterystyka

 • Wymiennik opadowo – wznośny, do instalacji obok wkładu kominkowego.
 • wlot spalin z boku, po prawej lub lewej stronie, wylot u góry.
 • Zewnętrzny płaszcz stalowy, wewnątrz wysokiej jakości kruszywo akumulacyjne (ok. 250 – 550 kg), skutecznie odbierające i akumulujące ciepło z spalin.
 • prostota instalacji i bezpieczeństwo użytkowania
 • HOPPER wyposażony jest w krótki obieg spalin. Sterowanie szybrem zamontowanym standardowo w wymienniku.
 • Krótki obieg spalin prowadzony jest w górnej części wymiennika HOPPER i jest równocześnie „szybkim” wymiennikiem ciepła. Po przełączeniu na długi obieg, dym wędruje przez kanały akumulacyjne, które skutecznie magazynują ciepło.
 • W dolnej części akumulacyjnego wymiennika HOPPER są dostępne otwory rewizyjne (wyczystki), do okresowego czyszczenia z sadzy.

 

 

Czas ładowania i następnie rozładowania, wymienników energią cieplną uzależniony jest od wielu czynników:

 • temperatury spalin i ilości energii cieplnej zawartej w spalinach
 • prędkości przepływu spalin przez wymiennik
 • zastosowanego kruszywa do zasypu wymiennika
 • różnicy temperatur, wymiennik ⇒ otoczenie
 • technologii i doboru materiałów wykorzystanych do zabudowy (obudowy) kominka

Oferujemy kilka rodzai wymienników HOPPER:

HOPPER 1, HOPPER 2 i HOPPER – nastawka

Film z testów - przykładowych wymienników nadstawkowych
Na filmie: UNICO Dragon 6 z akumulacyjną (zasypową) nadstawką UNICO. Film wykonany u producenta wkładów kominkowych UNICO.

Nastawkowe wymienniki HOPPER

nastawka_akumulacyjna_hopperAkumulacyjne wymienniki ciepła HOPPER nastawka.

Wszędzie, gdzie jest ograniczona ilość miejsca na budowę kominka, mają zastosowanie nastawkowe wymienniki ciepła.
Główny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo i skuteczność działania całego zestawu.

Instalacja wymiennika polega na podpięciu rur dymowych i zasypaniu go ciężkim kruszywem akumulacyjnym.

Szczelność układu, gwarantuje płaszcz stalowy.

Instalowane są na wkładach kominkowych, więc nie wymagają dodatkowego miejsca.

Więcej szczegółów w naszym biurze obsługi klienta, lub u naszych Partnerów Handlowych.

Wymienniki HOPPER – nastawka, dostosowane są fabrycznie do wkładów kominkowych UNICO Dragon, szczególnie do Dragona X.

Prezentacja filmowa wymienników


Czas na kolejne obalenie mitów

Dementujemy mity, że wymienniki typowo ceramiczne, są najbardziej skuteczne i gwarantują optymalny odzysk i akumulacje ciepła z spalin.

Aktualna wiedza i możliwości, tworzą możliwość wykonania wysoko sprawnych wymienników, stalowo ceramicznych. Takie wymienniki wykorzystują, wyjątkowo wysoką przewodność stali – 58 W/(m·K).

Ceramika tradycyjna, czy przykładowo szeroko uznawany szamot (tradycyjny – wypalany), z przewodnością ok.1 W/(m·K), wypada bardzo słabo, nawet kiepsko. Po prostu, nie jest w stanie w zdecydowanej większości przyjąć ciepła z strumienia spalin…

Wszelkie zabiegi typu wydłużania kanałów dymowych, wymagają bardzo dużo miejsca i dostępu do licznych wyczystek. Potrafią również skutecznie zakłócać ciąg kominowy…

Dochodzi jeszcze niebezpieczna dla domowników możliwość, pęknięć i rozszczelnienia. Wymienniki w płaszczach stalowych z przepływem spalin w stalowych kanałach, gwarantują bezpieczne użytkowanie i duże możliwości na etapie ich projektów. Tak uzyskane ciepło, wykorzystujące bardzo dużą przewodność stali, możemy następnie magazynować w dowolnie ukształtowanych masach akumulacyjnych z ciężkich betonów żaroodpornych, lub specjalnych kruszywach akumulacyjnych.

bezpieczeństwo, bezpieczeństwo

Jedynie układ stalowych żeber (radiatorów) rozbudowany po stronie spalin zapewnia skuteczny odbiór ciepła, oraz stałe efektywne przewodzenie na zewnątrz wymiennika, nawet po pełnym już nasyceniu ciepłem masy akumulacyjnej (stałe działanie modułu konwekcyjnego) – co wyróżnia nasze rozwiązanie na tle wymienników w całości ceramicznych (te tracą sprawność po naładowaniu ciepłem)

wymienniki akumulacyjne HOPPER

Oferujemy akumulacyjne wymienniki ciepła serii {tooltip}HOPPER i CUMULUS {end-texte} Wymienniki akumulacyjne serii HOPPER, zostały opracowane i wdrożone do produkcji przez nasza firmę: Grupa owo.pl – kominki BOHUSZ{end-tooltip}, z stałą możliwością jego odbioru z spalin i stałą, umiarkowaną możliwością przekazywania go do wnętrza budynku ⇒ do pomieszczeń.

Taka zasada działania, wyróżnia nasze wymienniki od stosowanych wymienników ceramicznych (kanałowo – modułowych), które tracą sprawność po naładowaniu energią cieplną.
Natężenie przekazywania ciepła zależne jest od różnicy temperatur. Gdy temperatury się wyrównają, przekazywanie ciepła zanika.Tak dzieje się w wszelkich typowo ceramicznych modułowych kanałach akumulacyjnych. Gdy kanały osiągną temperaturę spalin, przekazywanie i akumulowanie ciepła zanika. Spaliny z energią cieplną przelatują do komina i generują straty…

biuro_obslugi_krzeszowice_1

Biuro obsługi klienta – informacje

ul. Krakowska 32 A, 32-065 Krzeszowice
tel: 602 259 809
Terminy realizacji, ustalenia kosztów inwestycji. Konfiguracja i dobór urządzeń.

zobacz cennik wymienników serii HOPPER

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.