Artykuł: Obudowa kominka z płyt

Opublikowany: 24 sierpnia 2020

Aktualizowany: 25 sierpnia 2020

Kategoria artykułu:
Obudowa kominka z płyt

Spis treści artykułu

Rodzaje obudowy kominka

Obudowa kominka z płyt, to najczęściej wybierana metoda realizacji kominka. W zależności jakie płyty zostaną wybrane, rozróżniamy kominek konwekcyjny, lub kominek ciepły. Z płyty izolacyjnej wykonamy kominek konwekcyjny, z TERMO płyty AkuPlate kominek ciepły.

Z płyt kartonowo – gipsowych, izolowanych od wewnatrz wełną kominkową, od kilkunastu lat kominków się już nie buduje.

Obudowa kominka izolacyjna

Izolacyjne obudowy kominka

Obudowa kominka izolacyjna (konwekcyjna) wykonana jest z płyt kominkowych izlolacyjnych. Kominek działa tak jak wykonany z płyty gipsowej, jednak nie wymaga już izolacji wełną kominkową. 

Podczas montażu, nie skręca się stelaży metalowych. Płyty izolacyjne są konstrukcyjne.

Z płyt kartonowo – gipsowych, izolowanych od wewnątrz wełną kominkową, od kilkunastu lat kominków się już nie buduje.

Tak gdzieś od 2004 roku stosuje się do kominka konwekcyjnego płyty krzemianowo wapienne. Płyty są w kolorze białym, lub szarym. Występują w różnych jakościach, zależnych od ceny zakupu.

Budowa kominka z płyt krzemianowo-wapniowych, jest wyjątkowo prosta, jeżeli zakupimy płyty dobrej jakości.

Obudowa kominka ciepłego

Kominki Wermi szkic

Z ciężkich, akumulacyjnych płyt kominkowych AkuPlate, stawia się zabudowy ciepłe. Taka obudowa zapobiega zbyt szybkiemu zwiększaniu się temperatury w pomieszczeniu.
Ciepło nie jest zatrzymywane jak w przypadku kominka konwekcyjnego, ale równomiernie oddawane drogą promieniowania do salonu.
Co więcej, użycie tych płyt ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu i pyłów, co ma wielkie znaczenie dla rodzin, w których domownicy zmagają się z alergią.

Kleje i gładź do obudowy kominka

Do wykonania obudowy kominka z płyt, trzeba zamówić klej i opcjonalnie inne zaprawy. Powinniśmy dostosować rodzaj kleju do płyt z jakich zabudowa będzie wykonana.

Inny klej do płyt izolacyjnych i inny do płyt kominkowych AkuPlate. Każdy klej musi być odporny na działanie wysokiej temperatury.

Wszystkie opisane w tym artykule produkty, dostępne są w naszym firmowym sklepie internetowym.

Gotowe obudowy z płyt AkuPlate

Obudowy kominków WIR

Bezpośrednio do realizacji, sześć projektów gotowych zestawów  z cyklu kominki WIR. Kominek jest realizowany jako ciepła nowoczesna zabudowa z Termo płyt kominkowych AkuPlate.

Zyskujesz możliwość samodzielnego wykonania zabudowy wkładu kominkowego.

Akumulowanie ciepła w obudowie

Moduły szamotowe do kominka

Temat obudowa kominka, jest związany z wyborem wkładu kominkowego spełniającego aktualne przepisy. Rozpalając drewno w wkładzie, zawsze dodajesz energię cieplną do już ustabilizowanej temperatury w budynku. Dlatego warto, oprócz ciepłej zabudowy, zainstalować dodatkowo masy akumulacyjne. Będą one magazynować ciepło, aby potem rozkładać, jego oddawanie w długim czasie.

Warto przeanalizować ten temat i przeczytać artykuł: Akumulacja ciepła i kominek. Opisujemy jaką akumulacje zastosować i jakie są z tego korzyści dla użytkowników kominka.

Podsumowanie i wnioski

Dwa kominki ciepłe materiały

Opisane dwa sposoby wykonania kominka. Obudowa izolacyjna i obudowa ciepła. Różnica wynika z rodzaju zastosowanych płyt kominkowych.

Działanie i użyteczność, tych kominków, będzie zupełnie inne. Różnice będą polegać na formie oddawania ciepła do salonu.

Zabudowa ciepła ma możliwość akumulowania ciepła, zabudowa izolacyjna takie możliwości nie ma.

Jeżeli decydujesz się na obudowę izolacyjną, warto zastosować ekologiczne płyty kominkowe z wermikulitu. Uzyskasz gwarancję, że płyta nie będzie wydzielać pyłu i nieprzyjemnych zapachów.

Podobne artykuły

Kominek w kształcie pionowym

Nowoczesne proste kominki

Podstawa to funkcjonalność kominka Nowoczesne proste kominki, to projekty, realizowane z nowoczesnych materiałów, dostępnych aktualnie w branży kominkowej. Wykonawstwo bryły zabudowy kominka z płyt kominkowych

Czytaj więcej »

Nowoczesne kominki

Jakie płyty kominkowe i klej zastosować, dowiesz się czytając nasz poradnik.