Artykuł: Kleje do płyt kominkowych

Opublikowany: 27 sierpnia 2020

Aktualizowany: 10 września 2020

Kategoria artykułu:
Kleje do płyt kominkowych

Informacje o klejach do płyt kominkowych

Kleje do płyt kominkowych, jaki klej wybrać? Wybór kleju zależny jest od jakiego rodzaju płyt jakich używamy. Do izolacyjnych płyt przeznaczony jest klej VITCAS BA, do płyt AkuPlate na kominek ciepły VITCAS HB. Kleje różnią się składem mieszanek.

Pamiętaj: wszystkie rodzaje kominkowych płyt izolacyjnych, należy impregnować w miejscach nakładania kleju.

Klej do izolacyjnych płyt kominkowych

Pewność i stabilność połączenia izolacyjnych płyt kominka uzyskamy, stosując gotową mieszankę klejową VITCAS BA. Klej jest przygotowany bezpośrednio do użycia. Odporny do 1350°C. 

Z względu na dużą chłonność płyty izolacyjnej, miejsca klejone należy zaimpregnować, impregnatem VITCAS.

Klej do płyt kominkowych AkuPlate

Do bezpośredniego łączenia płyt kominkowych AkuPlate, przy wykonaniu ciepłej zabudowy należy stosować klej VITCAS HB60, LUB HB10. Odporny do temeratury 750°C. 

Klej VITCAS HB to sucha mieszanka do rozrobienia z wodą. W kleju HB60 zatapiamy również siatkę elewacyjną na całości kominka.

Do wykonania kominka powierzchni ok. 7 m², zużyjemy 30-40 kg kleju.

Płyt AkuPlate nie należy impregnować.

Płyty do obudowy kominka

Głównie na zasadę działania kominka, wływa rodzaj i gatunek płyty kominkowej. Szczegóły informacyjne, publikujemy w artykule: Obudowa kominka z płyt.

Zdecydowanie najpopularniejszy materiał wybierany, przez firmy kominkowe i tych co kominek budują samodzielnie. 

Priorytet to dobrej jakości artykuły konstrukcyjne i późniejsza wygoda użytkowa.

Zamieszczona animacja informacyjna, prezentuje, przykładowy rozkład płyt AkuPlate na zabudowie narożnego wkładu kominkowego. Jednak konkretne rozwiązania, powinny być przemyślane samodzielnie.

Kleje do płytek i kamieni na kominku

Często elemantami wykończeniowymi są płytki gresowe przyklejone na obudowę kominka. Do ich pewnego i stałego przyklejenia, należy stosować profesjonalny klej VITCAS HRTA.

Ten wyjątkowo mocny żaroodporny klej, stosuje się do temperatury 1000°C.

Prosty kominek WIR-8

Nawet realizując prosty kominek, wiemy że płytki zewnętrzne wokół fasady wkładu kominkowego zawsze się nagrzewają. Obojętne czy płytki przyklejone są na płytę izolacyjną, czy płytę przewodzącą ciepło (AkuPlate).

Jeżeli chcesz aby połączenia klejone, było pewne, stosuj wspomniany klej VITCAS HRTA, do płytek i kamieni na kominek.

Dobry wybór kleju do kominka

Idealny kominek na długie lata.

Dobry i trafny wybór zapraw klejowych do wykonania kominka, zapewni  spokój na długie lata. Nie będziesz, wprowadzał poprawek na kominku. Pozbędziesz się w przyszłości, kłopotliwych usterek kominkowych. Odpadających płytek, czy pęknięć obudowy kominka.

W artykule: Materiały do kominka VITCAS, wyszczególniona jest kominkowa gładź szpachlowa. Stosuje się ją pod malowanie kominka.

Dobrej jakości kleje i płyty do kominka, zapewniają spokój i bezpieczeństwo. Nie trzeba po kilku miesiącach, latach do kominka wracać i coś tam poprawiać, naprawiać.

Ten wykaz materiałów (klejów) powstał na podstawie konkretnych wieloletnich realizacji. 

Podobne artykuły

Kominek z płyt kominkowych AkuPlate

Czym obudować kominek

Porady czym obudować kominek Czym obudować kominek? Ciężki temat, gdyż wkracza w indywidualne gusty użytkowników. Jednak są pewne trendy, które spotkają się z aprobatą większości

Czytaj więcej »
Klej do kominka, płytki kamienie

Jaki klej do kominka

Dobry i trwały klej do kominka, musi charakteryzować się specjalnym składem. Wszyskie produkty wykorzystywane do produkcji kleju muszą mieć cechę ogniotrwałą i żaroodporną.

Czytaj więcej »

Nowoczesne kominki

Jakie płyty kominkowe i klej zastosować, dowiesz się czytając nasz poradnik.