Artykuł: Akumulacja ciepła i kominek

Opublikowany: 15 sierpnia 2020

Aktualizowany: 25 sierpnia 2020

Kategoria artykułu:
Akumulacja ciepła i kominek

Spis treści strony

Dla kogo akumulacja ciepła

Akumulacja ciepła i kominek, ciekawy temat dla planujących kominek w salonie. Rozwiązania akumulacyjne, zalecane są do instalacji w budynkach energooszczędnych. Ten temat zainteresuje osoby lubiące komfort i stasowanie rozwiązań bezpiecznych w użytkowaniu.

Planując kominek u siebie w salonie, zapewne będziesz chciał w nim palić. Instalując zestaw akumulacyjny z naszej oferty, ograniczysz możliwość przegrzania salonu. Jednocześnie wydłużysz w czasie ogrzewanie kominkiem.

Metody akumulacji ciepła

Mamy rozwiązania akumulacyjne, tańsze i droższe.

Ceny zestawów uzależnione są od ich ciężaru i kształtu. Dostosowane są do bezpośredniej instalacji na praktycznie wszystkich wkładach kominkowych.

Wszystkie zestawy akumulacyjne, kręgi, moduły, owale i zawiesia, możesz zamówić w naszym firmowym sklepie internetowym.

Materiały do akumulacji ciepła

Jednostkowe ciepło właściwe większości gatunków ceramicznych jest podobne i oscyluje wokół wartości 1[kJ/kg*K]. Dlatego należy stosować materiał jak najbardziej zwarty, czyli o jak największej gęstości (masie jednostki objętości).

W sumie chodzi o ciężar. Czym materiał cięższy tym lepiej.

Pamiętajmy również, że jak dany materiał szybko magazynuje ciepło, to również potem szybko je oddaje.

Dlatego najkorzystniej jest, jak masa akumulacyjna jest dużej objętości, czyli dużych rozmiarów w jednym kawałku.

Małe objętoścowo płytki i bloczki instalowane na wkładzie, nie zdają egzaminu jako akumulacja w kominku. Szybko się nagrzewają i potem szybko oddają ciepło.

Moduły szamotowe do kominka

Przykład możliwości instalacji modułu akumulacyjnego. wykonanego z ciężkiego betonu żaroodpornego. Ciężar jednego modułu to ok. 65 kg. Instalacja z rurami dymowymi fi 150 i 180mm.

Atutem tych rozwiązań jest duży ciężar jednego elementu, czyli gwarancja długiego i równomiernego czasu, oddawania ciepła.

Ciepłe zabudowy akumulacyjne

Planując kominek u siebie w budynku, rozważ wykonanie ciepłej zabudowy z TERMO płyt kominkowych AkuPlate. Uzyskasz kominek wygodny i funkcjonalny w użytkowaniu. Taki kominek będzie równoważył bilas cieplny w Twoim budynku.

Pełny komfort można uzyskać w połączeniu: ciepła zabudowa z zainstalowanym zestawem akumulacyjnym na wkładzie kominkowym.

Ciężar masy akumulacyjnej obudowy z płyt AkuPlate to średnio ok. 500 kg, przy powierzchni ok. 7 m².

Temat obudowa kominka z płyt jest obszernie opisany w naszym blogu o kominkach w innym artykule.

Płyty szamotowe AkuPlate

Akumulacje ciepła do kominka, produkujemy od 2004 roku. Jesteśmy liderem w tym temacie. Aktualnie zaopatrujemy klientów indywidualnych i firmy usługowe. 

Zdobyte doświadczenie, pozwala oferować produkty dobre jakościowo i typowo dostosowane do magazynowania ciepła w kominku.

Podobne artykuły

Jaki wkład kominkowy wybrać

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Dobry wkład kominkowy cechuje, solidność stalowego spawanego korpusu, wysoka sprawność, czysta szyba podczas palenia i bezawaryjność. Wysoka sprawność kominka, to ekologiczne spalanie.

Na komfort i jakość używania wkładu, wpływa czysta szyba i niezawodność.

Czytaj więcej »
Drewniane wazony

Drewniane wazony serii MERanti

To nasz pomysł. Prawdopodobnie jako jedyni w Polsce, wytwarzamy wazony z klejonego drewna meranti. Wzory wazonów opracowane według naszych projektów. Wytwarzamy metodą toczenia w drewnie, własne wyroby rzemiosła.

Czytaj więcej »
Przejdź do góry strony