Artykuł: Płyty szamotowe gdzie stosować

Opublikowany: 15 sierpnia 2020

Aktualizowany: 16 sierpnia 2020

Kategoria artykułu:
Płyty szamotowe, gdzie stosować

Opis - płyty szamotowe

Płyty szamotowe to nadal jeszcze popularny materiał ogniotrwały. Proces produkcji tego materiału ceramicznego polega na jego formowaniu, suszeniu i wypalaniu w wysokiej temperaturze.

Te produkty dostępne są w postaci cegieł, klinów, prostek i innych elementów formatowanych (kształtki).

Płyta szamotowa jest bardziej podatna na zjawisko wichrowania zachodzące w trakcie obróbki termicznej, a także bardziej wrażliwa na wstrząs termiczny przez co zdarza się, że pęka.

Produkty szamotowe wypalane zawierają ok. 40% Al2O3 (tlenku aluminium) przy gęstości 2,15 g/cm³, porowatości 22% i wytrzymałości na ściskanie 20/mm².

Ich przewodność cieplna wynosi: 400° – 1,2 W/Km 700° – 1,3 W/Km 1000° – 1,4 W/Km, a współczynnik liniowej rozszerzalności cieplnej dla 1000°C wynosi 0,55% co pozwala określić konieczne odległości pomiędzy poszczególnymi elementami.

Nowe technologie produkcji

Aktualnie w miejsce wypalanych szamotów, wprowadzona są materiały ogniotrwałe (betony) wykonywane przez odlewanie w formach. Realizowane są na bazie kruszyw i cementów ogniotrwałych.

Ich parametry i wytrzymałość jest zdecydowanie lepsza.

W zależności od zastosowania, produkty mogą być jeszcze poddane procesowi wygrzewania w temperaturze do 600° C.

Odlewane z betonu płyty, przeznaczone do pracy w strefie ogniowej, jak również do zabudowy zewnętrznej kominka, wytwarzane są przy zastosowaniu technologii wibrowania w stalowych formach.

Aktualnie praktycznie w każdym kotle CO i wkładzie kominkowym znajdziemy produkt ceramiczny wykonany przez odlewanie z betonu.

W sklepie internetowym możesz zamówić płytę ceramiczną SiMix, dawniej nazywaną płytą szamotową. Płyty produkowane są na bazie wypalanych kruszyw porcelanowych i cementu GÓRKAL 70.

Płyta kominkowa AkuPlate

Do wykonania zabudowy wkładu kominkowego w technice „ciepły kominek” produkowane są odlewane płyty kominkowe AkuPlate. Można je zamówić w pięciu rozmiarach, co znacznie ułatwia szybkie wykonanie obudowy kominka w dowolnym projekcie.

Do klejenia płyt AkuPlate i dalszej obróbki kominka, przygotowany jest cały zestaw materiałów. Kleje, zaprawy i gładź kominkowa, odporne na wysokie temperatury.

Płyty kominkowe AkuPlate zbrojone są siatką z włókna szklanego.

Płyty szamotowe AkuPlate

Opis wyrobów formatowanych

Płyty szamotowe (ogniotrwałe) wytwarzane z zastosowaniem technologii odlewania, są odporne na zjawisko wichrowania co umożliwia precyzję wykonania. Przez to znacznie ułatwia łączenie elementów ceramicznych prefabrykowanych. Jednocześnie wyroby uzyskują znacznie wyższe parametry od wyrobów szamotowych wypalanych. I tak zawierając ok. 40% Al2O3 (tlenku aluminium) uzyskują 40/mm² wytrzymałości na ściskanie przy gęstości 2,05 g/cm³. Współczynnik rozszerzalności liniowej cieplnej dla 1000° C wynosi 0,5 %.

Od kilkunastu lat produkuje się materiały ognioodporne, nie tylko na bazie kruszyw szamotowych. Stosuje się inne kruszywa ogniotrwałe, mające zdecydowanie lepsze parametry techniczne. Aby materiał nabrał charakteru odporności na wysoką temperaturę należy stosować specjalne cementy glinowe GÓRKAL.

Wytwarzane są również betony z niską zawartościa cementu, lub nawet bez cementów ognioodpornych.

Podsumowanie:

podstawowy beton ogniotrwały składa się z:

  • Kruszywa ogniotrwałego, odpowiedziej frakcji
  • Cementu glinowego Górkal
  • Dodatków poprawiających urabialność betonu
  • Jak najmniejszej ilości czystej wody

Podobne artykuły

Kleje do płyt kominkowych

Kleje do płyt kominkowych

Kleje do płyt kominkowych, wybór zależny jest od rodzaju jaką płytę używamy. Do izolacyjnych płyt przeznaczony jest klej VITCAS BA, do płyt AkuPlate na kominek ciepły VITCAS HB.

Czytaj więcej »
Jak wykończyć kominek

Jak wykończyć kominek

Spis treści Jak wykończyć nowy kominek? Przykłady i sugestie jak wykończyć kominek ciepły, z TERMO płyt kominkowych AkuPlate. Zobacz przykładowy filmik instruktażowy, jak zbudować kominek,

Czytaj więcej »
Kominek konwekcyjny schemat

Kominki konwekcyjne

Spis treści Jak działa kominek konwekcyjny Kominki konwekcyjne, czyli obudowa zimna, wybudowane są z kominkowych płyt izolacyjnych. Ciepło podczas palenia, oddawane jest głównie przez nawiew,

Czytaj więcej »

Nowoczesne kominki

Jakie płyty kominkowe i klej zastosować, dowiesz się czytając nasz poradnik.