Spis treści artykułu
Planowanie i potem budowa kominka, to wyzwanie które warto dokładnie przemyśleć. Warto tą inwestycje wykonać poprawnie gdyż praktycznie jest na całe życie.
Zalety posiadania kominka
Nowy kominek od podstaw, od czego zacząć planować kominek w salonie?
Kilka wskazówek, albo raczej sugestii praktycznych. Aktualnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania. Zdrowe, ekonomiczne oddawanie ciepła.
Zaczniemy od korzyści posiadania kominka.
- Atmosfera, widok żywego autentycznego ognia.
- Dodatkowa energia cieplna uzyskana z ekologicznego, odnawialnego paliwa (drewna).
- Niezależność w okresach braku prądu, lub awarii pieca CO.
Aby rozpocząć planowanie kominka, w budynku musi być wyznaczone miejsce . W tym miejscu znajduje się prawidłowo wykonany komin i doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
Projekty nowych budynków zazwyczaj uwzględniają usytuowanie w jednym z pomieszczeń kominka. Najczęściej kominek przewidziany jest w dobrze wyeksponowanym miejscu salonu.
Projekt nowego kominka
Zaczynamy od projektu kształtu kominka, a właściwie zabudowy. Najkorzystniej jest narysować projekt obudowy z konkretnymi zewnętrznymi wymiarami.
Gdy będziemy mieć projekt (wizję), można rozglądać się za wkładem kominkowym.
Zasada nr. 1, omijamy z daleka wszystkie duże wkłady kominkowe. Zamawiamy wkład maksymalnie do 10 KW mocy nominalnej. Takie są teraz zalecane, do średniej wielkości salonów w domach energooszczędnych.
Ciepło z nowego kominka
Projektując nowy kominek od podstaw, należy przemyśleć jak zagospodarować ciepło uzyskane podczas palenia. To sprawa kluczowa.
Jeżeli ciepło będzie natychmiast oddawane do salonu, spowoduje to niekorzystny wzrost temperatury.
Zasada nr. 2, w kominku który będzie przegrzewał salon, zaniechasz palenia. Taki kominek będzie tylko zajmował miejsce w Twoim salonie.
Na nowoczesnych wkładach kominkowych, istnieje możliwość zainstalowania zestawów akumulacyjnych, naszej produkcji.
Akumulacja ciepła i kominek, to zagadnienie jest opisane w innym artykule na naszym blogu firmowym o kominkach.
Materiały do wykonania zabudowy
Mamy już projekt kształtu kominka. Teraz czas na decyzję, jakie materiały kominkowe zamówić do realizacji projektu. Podstawowym materiałem są konstrukcyjne płyty kominkowe i stosowne kleje do nich. Z tematem: obudowa kominka z płyt, zapoznasz się w innym atrykule.
Dobrym wyborem jest zabudowa ciepła wykonana z Termo płyt kominkowych AkuPlate.
Zasada nr. 3, dobry wybór materiałów na zabudowę, decyduje o funkcjonalności kominka.
Wkład kominkowy do kominka
Dobrym wyborem są wkłady kominkowe HITZE, polskiego producenta.
O czym należy pamiętać wybierając wkład kominkowy do kominka?
W nowobudowanych, energooszczędnych budynkach, instaluje się małe wkłady. Moc nominalna maksymalnie, około 10 KW. Nie daj się namówić na większy wkład. Odwiedzając salon kominkowy, omijaj z daleka duże wkłady, mimo że skusi Cię duża szyba. Sprzedawcy są zainteresowani, sprzedażą większych wkładów, gdyż są droższe. Sprzedając duży droższy wkład więcej zarabiają na prowizji…
Gotowe nowe kominki WIR
Jeżeli preferujesz gotowe rozwiązania, mamy pakiety szcześciu gotowych kominków WIR.
Są to zestawy materiałów, do poskładania kominka, na podstawie gotowego nowoczesnego projektu. Ciepłe funkcjonalne zabudowy wkładu kominkowego.
Zbuduj nowy kominek samodzielnie, lub zleć wykonanie firmie usługowej.
Realizując nowy kominek od podstaw, Masz sytuację dobrą. Można go dostosować do najnowszych standardów użytkowych. Wybrać opcje, najbardziej dostosowaną do Twoich oczekiwań. Zmniejszyć możliwość ewentualnych usterek i prac związanych z obsługą codzienną.
Dlatego podkreślamy, że wybór materiałów jest niezwykle istotny. Elementy z jakich wykonana jest zabudowa kominkowa, zdecydują o walorach użytkowania. Postaw na komfort i wygodę.
Teraz są rozwiązania, które w prosty sposób umożliwiają, budowę dobrego komika samodzielnie. Zawsze lepiej jednak taką realizację, wykonać w dwie osoby.